Kuristik Rukkis kokkuvõte ja analüüs


Kuristik rukkis

Raamatu analüüs

 

Kokkuvõte/ülevaade

Raamat räägib Holden Caulfieldist,  kes on käinud mitmetes koolides kuid ei ole suutnud neid lõpetada. Nüüd visati ta ka välja Pencey erakeskkoolist, kus ta viimati käis. Ta kukkus seal semestris neljas eksamis läbi.  Ta elas ühikas. Ta ei tahtnud ennem koju minna kui ta vanemad tema koolist väljaviskamise kirja kätte olid saanud. Kuid tal tekkis tüli oma toakaaslasega ja tal oli tüdimus peal, otsustas ta asjad pakkida ja sealt lahkuda. Ta sõitis New Yorki ja võttis seal odavamat sorti hotellis toa.

Selle ajal mõtles ta tihti oma kunagise sõbranna Jane’i  peale. Nad olid lapsepõlves koguaeg koos olnud. Ta mõtles talle helistada kuid siiski ei teinud seda.

Tal oli väike õde Phoebe, kes talle väga meeldis. Ta tahtis väga ka talle helistada aga ei julenud kuna ta vanemad võisid telefonile vastata. Tal oli ka vend D.B kes oli kirjanik ja teine vend Allie, kes oli nendest veel kõige andekam kuid ta suri.

Ta käis ringi pubides ja tellis ka omale prostituudi, kelle teenuseid ta ikkagi lõpuks ei tahtnud. Kohtus nunnadega ja annetas heategevuseks raha. Ta sai kokku oma vana tuttava Sallyga, kellega ta käis teatris ja uisutamas. Holden eksles igal pool. Käis oma vanal õpetajal külas ning läks ka salaja koju õele külla. Ta otsustas vahepeal kaugele ära sõita kuid siiski mõtles ümber. Rohkem tal polnud tuju meile rääkida ning ta ei tea ka oma edasistest  plaanidest.

 

Tsitaadid

·         Täbar lugu, et paljud tobedused meile pahatihti lõbu pakuvad.“ ( J.D Salinger „Kuristik rukkis“ lk 59)

Arvan, et siin on mõeldud seda, et inimestele meeldivadki tobedused ja asjad mis teevad elu põnevamaks ja lõbusamaks.

·         „Pole kerge olla arg.“ (J.D Salinger „Kuristik rukkis“ lk 81)

See tähendab seda, et kui oled arg ja ei julge enda eest välja astuta siis on Sul palju raskem elus hakkama saada.

·         „Naise keha olevat nagu viiul, mida ainult suur muusik tõeliselt helisema oskab panna“ (J.D Salinger „Kuristik rukkis“ lk 84)

Mulle väga meeldis see lause. Siin on mõeldud võib-olla seda, et vaid tõeline mees oskab naisega hakkama saada.

·         Mida teeb surnu lilledega? Kõige vähematki.“( J.D Salinger „Kuristik rukkis“ lk 135)

Siin on mõeldud seda, et kui inimest enam pole siis ei näe ta ka neid lilli mis talle kingitakse.

·         „Ainult mulle tundub, et tihti inimene ei tea algul isegi, mis teda huvitab, ja avastab selle alles kõneledes millestki, mis teda eriti ei huvita.“ (J.D Salinger „Kuristik rukkis“ lk 158)

Ma sain sellest nii aru, et inimene avastab teistega suheldes pidevalt midagi uut.

 

Teoses kajastatud probleemid

·         Holdeni probleemid õppetöös, koolist välja viskamine.

·         Vägivald toakaaslasega.

·         Tema seiklused New Yorgis.

Peategelased

Holden- Ta oli väga huvitav inimene. Ta oli suhteliselt ükskõikne enda tegemistest. Poiss oli väga tundeline. Ta hoolis väga inimestest, eriti oma perest. Valetamine tuli tal ka väga hästi välja aga ta tegi seda sinult headel eesmärkidel.

Phoebe- Holdeni õde. Väike armas tüdruk. Heasüdamlik ning hooliv. Särtsakas j arukas.

 

 

Peategelane ei muutu raamatus eriti kuid saab kindlasti kogemuste võrra rikkamaks.

Minu arvates tahab autor selles teoses kajastada lihtsalt noore poisi elu ja sündmusi, tema tegemisi, ning mis peamine, tema mõttemaailma.

Mulle meeldis väga seda raamatut lugeda. See kuidas ta asju seletas ja kuidas ta millegi üle arutles ajas tõesti muhelema.  Oleks võinud olla rohkem konkreetseid sündmusi, seal arutati pikalt mõne tavalise tegevuse üle. Aga üldiselt mulle raamat meeldis. Ma arvan, et see raamat on ka mõeldud rohkem noortele, kuna nendele tunduvad need sündmused huvitavamana , sest need toimuvad umbes omavanuselise inimesega.